כלב מקיא

כלב מקיא

כלב מקיא – כל הסיבות ומה אפשר לעשות?

כלב עלול להקיא פשוט כי הוא אכל משהו לא נעים או זלל יותר מדי אוכל, מהר מדי. אבל הקאות יכולות גם להצביע על משהו חמור בהרבה – ייתכן שכלביכם בלע חומר רעיל, או עלול לסבול ממצב הדורש טיפול רפואי מיידי. כלב מקיא יכול להיות קשור גם להפרעות במערכת העיכול שיש להעריך על ידי וטרינר.

הקאות אצל כלבים

הקאות מתרחשות כאשר התוכן מהקיבה והמעיים העליונים נפלט בכוח. הקאות של כלבים יכולות להכיל מרה צהובה או מזון לכלבים שעובר עיכול חלקי, ובדרך כלל מריח חמוץ.

הקאות אצל כלבים עשויות להתרחש מיד לאחר האכילה או בכל עת שלאחר מכן. בדרך כלל ישנם סימנים מקדימים כדוגמת ריר, ליקוק שפתיים ובליעה מוגזמת.

כלבים מסוימים עשויים לאכול דשא לפני או אחרי שהם מקיאים, אולי כדי לגרום להקאה או להגן על הוושט, מכיוון שהדשא יכול לכסות חפצים חדים כמו רסיסי עצם כאשר הכלב מקיא. מומלץ למנוע מהם לאכול כמות גדולה שכן זה עלול להחמיר את המצב.

כלבים עשויים גם לאכול את הקיא שלהם. זהו אינסטינקט שיש לכלבים שמאוד לא מושך אותנו כבני אדם, אבל זו לא בעיה גדולה עבור כלבים.

מכיוון שהקאות גורמות להתייבשות, הכלב שלכם עשוי לנסות לגמוע קערה שלמה של מים לאחר ההקאה. זה עלול לעורר יותר הקאות, אז נסו להגביל את צריכת המים שלהם לכמויות קטנות בכל פעם.

הקאות לעומת רגורגיטציה

לפני שנגיע לסיבות להקאה, עלינו להבחין בין הקאות לרגורגיטציה. כשכלבים מקיאים, הם מוציאים בכוח את תוכן הבטן והמעי הדק העליון ומקיאים מזון, נוזלים ופסולת. לפני ההקאה, הם בדרך כלל מראים סימני בחילה, כמו ריר מוגזם, והתכווצויות בבטן – ממש כמונו. לעומת זאת, רגורגיטציה היא שונה.

במקום להוציא את תוכן הקיבה בכוח, רגורגיטציה היא תנועה פסיבית שמוציאה אוכל ונוזלים לא מעוכלים. בניגוד להקאות, הסימנים הינם הם קשיי נשימה ושיעול. אחת הדרכים להבחין בין השניים היא להסתכל על מה שהכלב הקיא: חומרים מורגרים אינם מעוכלים ועשויים לשמור על הצורה הגלילית של הוושט.

הקאות אצל גורים

הקאות של כלבים עלולות להיות חמורות, אך תמיד יש להתייחס להקאות גור כמצב חירום אפשרי. לאחר שישה שבועות גורים מאבדים את החסינות שנתנו להם אמהותיהם. מכיוון שגורים צעירים רק מתחילים לקבל חיסונים, הם נמצאים בסיכון מוגבר לחלות במחלות קשות כמו פרבו או טפילים. אם הגור שלכם מקיא, אל תחכו לראות אם זה יסתדר מעצמו והתקשרו לוטרינר מייד.

מה עלול לגרום להקאות?

זיהום חיידקי בדרכי העיכול

סיבות הקשורות לדיאטה (שינוי תזונה, אי סבילות למזון, בליעת זבל)

גופים זרים (כלומר צעצועים, עצמות, חתיכות לעיס) במערכת העיכול

טפילי מעיים

אי ספיקת כליות חריפה

אי ספיקת כבד חריפה או דלקת בכיס המרה

דלקת הלבלב

בחילה לאחר הניתוח

בליעת חומרים רעילים

זיהום ויראלי

תרופות מסוימות או חומרי הרדמה

מכת חום

רחם נגוע

הקאות המתרחשות באופן סדיר או לא סדיר לאורך זמן רב יותר יכולות להיות בגלל דלקת בקיבה או במעיים, עצירות קשה, סרטן, הפרעות בתפקוד הכליות, מחלות כבד או מחלה מערכתית.

איך נראית ההקאה של הכלב שלכם?

נראות הקיא יכולה לסייע בקביעת הגורמים להקאה אצל כלבים.

הקאה צהובה

הקאה צהובה שכיחה מאוד כאשר לכלב יש בטן ריקה, והצבע הצהוב שאתם רואים נובע מהפרשות מרה. זה קורה לרוב באמצע הלילה או בשעות הבוקר המוקדמות.

זה יכול להיגרם בגלל הצטברות חומצה, ריפלוקס או כל מצב סיסטמי אחר הגורם לבחילה על קיבה ריקה.

לבן, קיא מוקצף

הקאה שהיא לבנה ונראית מוקצפת יכולה להיגרם בגלל הצטברות חומצת קיבה. המראה המוקצף עלול להיגרם בגלל שהקיא בא במגע עם האוויר או נסתם בבטן לפני שההקאות מתרחשות.

הקאה נוזלית שקופה

אם הכלב שלכם מקיא נוזל שקוף, זה יכול להיגרם כתוצאה מהפרשות קיבה או כאשר יש מים בקיבה שעולים מעצמם בעת הקאה.

לעתים קרובות, זה קורה כאשר כלב שותה בזמן שהוא מרגיש בחילה ואפילו לא יכול לשמור על המים.

הקאה דמויית ריר

קיא דליל שנראה כמו ריר מתרחש כאשר הכלב מנסה להתגבר על גירוי גדול כלשהו. הקאת הריר מקלה על הכלב כשהוא מרגיש בחילה.

הקאה עקובה מדם (אדום או ורוד)

תמיד יש להתייחס לדם בקיא של כלב ברצינות.

הדם עצמו גורם לבחילה, ולכן הוא יוצא לעיתים קרובות אם הוא מתאגד במערכת העיכול העליונה (GI). אם הצבע אינו נהפך לאדום, וההקאות אינן ממושכות או שופעות, הגוון הוורוד אינו תמיד סימן למצב דחוף.

עם זאת, אם יש בקיא קרישי דם או דם טרי ייתכן כי קיים דימום בקיבה או במעי הדק העליון.

דימום יכול להיות תוצאה של כיב, גידול, חוסר קרישה או אכילת רעל. כל המצבים הללו זקוקים לטיפול בהקדם האפשרי בבית חולים וטרינרי.

הקאה חומה

קיא חום יכול פשוט להיות מזון מהוושט שמעולם לא הגיע לבטן כדי להתעכל. כמו כן, זה יכול להצביע על כך שהכלב אכל מהר מדי ולא לעס את האוכל, או בלע הרבה אוויר בזמן האכילה.

עקבות דם יכולים להופיע לפעמים כחומים אם הם לא מדממים מאוד. הקאה חומה יכולה להיות גם אינדיקטור לקופרופאגיה (קקי אכילה).

הקאה ירוקה

הקאה ירוקה יכולה להיגרם מאכילת דשא. זה יכול להיות גם בגלל התכווצות של כיס המרה לפני הקאות (בדרך כלל על קיבה ריקה), וכתוצאה מכך מרה בבטן.

תולעים בהקאה

תולעים ואורגניזמים זיהומיים אחרים עלולים לגרום להקאות אצל כלבים. אם יש תולעים חיות או נגיעות גדולה, כמו עם תולעים עגולות, כלב עלול להקיא אותם. (באופן שכיח יותר, הם ישילו ביצים שניתן למצוא בצואה, וזאת הדרך היחידה לאבחן אותן.)

דשא בהקאה

דשא הוא מרכיב נפוץ בהקאות כלבים.

כלבים לעיתים קרובות אוכלים דשא כאשר יש להם קלקול קיבה, מה שלעיתים יכול לגרום להקאות.

מה עלי לעשות אם הכלב שלי מקיא לעתים קרובות?

התקף הקאות מדי פעם לא צריך להדאיג אתכם. עם זאת, הקאות תכופות או כרוניות יכולות להיות סימן למצב חמור יותר, כגון קוליטיס, חסימת מעיים או פרבווירוס. אם ההקאות של הכלב שלכם אינן מקרה בודד, עליכם להביא אותו מיד לוטרינר לבדיקה מלאה ובדיקת אבחון.

לאילו תסמינים נוספים עליכם לצפות?

הגורמים להקאות הם כה מגוונים, שלפעמים קבלת אבחנה יכולה להיות קשה, לכן חשוב לתת לווטרינר מידע רב ככל האפשר ולציין אם מופיעים גם סימנים אחרים כדוגמת:

שלשול

התייבשות

תַרְדֵמָה

דם בקיא

ירידה במשקל

שינוי בתיאבון

עלייה או ירידה בצמא או במתן שתן

מתי הגיע הזמן לראות את הוטרינר?

עליכם לפנות לוטרינר שלך אם אתם מבחינים באחת מהתופעות שהוזכרו לעיל, אם הכלב שלכם מקיא יותר מפעם אחת במהלך יום, או אם ההקאות נמשכות ביום אחד.

כיצד הווטרינר יקבע מה גורם להקאה?

בהתאם לגיל הכלב, ההיסטוריה הרפואית שלו, ממצאי הבדיקה הגופנית והתסמינים הספציפיים של הכלב שלכם, הווטרינר שלכם עשוי לבחור לבצע בדיקות אבחון שונות (עבודת דם, צילומי רנטגן, אולטרסאונד, בדיקת צואה, אנדוסקופיה, ביופסיה או אפילו ניתוחי חקר) על מנת לבצע ניתוח אִבחוּן.

מהן אפשרויות הטיפול?

אתם יכולים לתת לכלבאוכל ביתי כמו תפוחי אדמה מבושלים, אורז ועוף מבושל ונטול עור. במצבים מסוימים, הכלב שלכם עשוי לדרוש טיפול בנוזלים, אנטיביוטיקה, שינוי בתזונה, תרופות נוגדות חום (תרופות המסייעות בשליטה על הקאות) או תרופות אחרות.